műlencse műtét

A műlencse műtét menete – Ebből az 5 lépésből áll a folyamat

Látásunk egyrészt a kor előrehaladtával, másrészt különböző szembetegségek, mint például a szürkehályog miatt jelentősen romolhat. A műlencse műtét azoknak ajánlott, akik túl magas dioptriával rendelkeznek és nem alkalmasak lézeres beavatkozásra. Műlencse műtétet magánúton például a Budai Szemészeti Központban (06 1 240 6334, 1126 Tartsay Vilmos u. 14.) érdemes végezni.

Modern és biztonságos beavatkozás ez abban az esetben is, ha a páciens már elmúlt 45 éves, mert ezzel visszaszerezheti az éleslátás élményét, valamint megelőzheti a szürkehályog (cataracta) kialakulását. A látásjavító szemlencse műtét előtt egy alkalmassági vizsgálatot célszerű végezni. Az első vizsgálatra fel kell készülni, például kontaktlencse viselés esetén mellőzni kell a hordását, a kemény lencsét 3 héttel, a lágyat 5 nappal a vizsgálat előtt.

Körülbelül 2 órát vesznek igénybe ezek a vizsgálatok, tehát egy előre egyeztetett időpontban ennyit fogunk a Budai Szemészeti Központban tölteni. Mivel az analízis során pupillatágítást is végeznek az orvosok, ami után 2-3 óráig homályosabban fog látni a páciens, illetve fényérzékeny lesz a szeme, ezért tanácsos kísérővel érkezni.

A vizsgálat után nem javasolt az autóvezetés. Ha az analízisek alapján a páciens alkalmas a műtétre, a szakorvossal közösen kiválasztják a munkájához, szabadidős tevékenységeihez megfelelő műlencse típust. Ezt követően egy speciális eszközzel megtervezésre kerül a beültetendő műlencse. A beavatkozás előtt belgyógyászati vizsgálatokra is szükség van.

Hogyan kell felkészülni a műtétre?

Az operáció napján a páciensnek magával kell hoznia a 3 hónapnál nem régebbi vizsgálatok leleteit, ami EKG, vérkép és vizeletvizsgálat. Ezeket az analíziseket lehetőség van magán egészségügyi körülmények között elvégezni a Budai Szemészeti Központ szerződött partnerénél. A beavatkozás nem jár altatással vagy injekcióval.

Az érzéstelenítés hatásos szemcseppekkel történik, így a beteg a műtét során nem fog kellemetlenséget vagy fájdalmat érezni. Az említett egészségügyi intézményben a műlencse beültetés során a legmodernebb eljárást alkalmazzák a szemész szakorvosok. Ez azt jelenti, hogy a sebész apró metszést ejt a szem felszínén, amin keresztül ultrahangos módszerrel távolítja el a páciens saját szemlencséjét.

Ezután behelyezi a műlencsét, elvégzi a szükséges igazításokat, hogy biztosítsa az új lencse megfelelő elhelyezkedését. Az egész eljárás nagyjából 10 percig tart. A beavatkozást követően, a páciens egy rövid ideig pihen az operáló intézményben, ezután távozhat. Az első kontrollvizsgálatra 1-2 nap után kell jelentkeznie, majd 2 hónappal a műtét után a következőre.

Jó eredményre, éleslátásra lehet számítani az operáció után, például a trifokális műlencse beültetése esetén távolra, monitor távolságra és közelre egyaránt élesen fog látni a páciens. Ha monofokális műlencsét választ, akkor távolra vagy közelre fog élesen látni, a többi távolságra szemüvegre lesz szüksége. A műlencse műtét után a látás javulása fokozatos, a végleges látásélesség 4-6 hét alatt alakul ki.