A gyermekkori megbetegedések közül az egyik legtöbb fájdalmat okozó, és fokozott odafigyelést igénylő a középfülgyulladás. Nem csak a már közösségbe került gyermekek esetében kell számolni a betegséggel, hanem akár csecsemőknél is. Ez utóbbi esetben a fertőzés a középfül adottságai miatt nagyobb eséllyel kapható el. Miért van ez így?
A felnőttek vékony dobüreg nyálkahártyabélésével ellenben csecsemőkorban akár embrionális kötőszöveti maradványok is megtalálhatóak itt, melyek sajnos kedveznek a különféle fertőzéseknek. Persze a gyermekek sem védettek a középfülgyulladással szemben, bár tény, hogy az immunitás megszerzésével gyengülhet az erre való hajlam. Mivel a gyermekek fülkürtje még viszonylag laza csontos vázzal rendelkezik, így a szellőzés sem tökéletes még ekkor. A megnagyobbodott orrmandula éppen úgy problémát okozhat, mint a nátha esetén nem megfelelő orrváladék leszívás. A kórokozók könnyedén eljuthatnak a dobüregbe, ahol akut savós vagy gennyes középfülgyulladást okozhatnak.
Szülőként érdemes tisztában lenni azzal a veszéllyel, hogy akár anélkül is fennállhat a betegség, hogy sokáig észre sem vesszük, csak már a fülfolyás megindulásakor. Csecsemők esetében mindenképpen fájdalomra kell gyanakodni akkor, ha a kicsi rosszul alszik, gyakran ébred sírással, vagy nehezen nyugtatható meg. Középfülgyulladás esetén a csecsemő fájdalmakat érezhet szopás során, hiszen a nyelés és a szopás hatására fokozódnak panaszai. Ha a kicsit oldalára fektetjük, akkor általában megszűnik a fájdalom, tehát erre a jelre is mindenképpen figyelni kell. Sajnos tény, hogy a 4-5 hónaposnál fiatalabbak még nem tudják felhívni a figyelmet arra, hogy valami nincsen rendben. Ennél idősebbek már nyúlkálnak a fül irányába és dörzsölik azt. A rendkívül magas, akár negyven fok feletti lázzal járó betegség első jeleinek tapasztalásakor már célszerű szakemberhez fordulni. Ha attól félünk, hogy a TB rendelésen esetleg elkap valami fertőzést a gyermek, akkor több kiváló magánrendelés is elérhető Budapesten, ahol nem kell hosszasan várakozni a kicsivel.
A legtöbb szülő rettegve gondol a középfülgyulladásra, hiszen nagyon sok szövődményéről lehet hallani. A betegség lefolyása nagymértékben függ attól, hogy a kicsi milyen általános állapotban van. Ebben a korban a felnőttkori középfülgyulladások esetében tapasztaltaknál gyakrabban jelentkezhet csonthártya alatti tályog. Csecsemőkorban a betegség nyaki nyirokcsomó gyulladással is járhat. S hogy mit tehetünk a megelőzés érdekében? Törekedjünk a csecsemő immunrendszerének erősítésére. A cél elsősorban a nátha megelőzése, s ha mégis felső-légúti megbetegedés támadná meg a kicsit, akkor a rendszeres orrszívásra nagyon oda kell figyelni.