Dr. Szabó Antal számos lézeres látásjavító műtétet végzett sikeresen, kiváló eredményekkel. Páciensei gyakran kérdezik őt az alkalmazott módszerekről, és arról, hogy melyik a legjobb és legújabb közülük? Ő mindig felhívja a figyelmet arra, hogy a lézeres látásjavítás technológiája folyamatos fejlődésen esik át. Világszerte rendszeresen jelennek meg újabb eljárások, amiket a hazai szemsebészek is alkalmaznak. Érdemes erről bővebben tájékozódnod a drszaboantal.hu weboldalon.
PRK műtét a látásproblémák korrekciójára
A lézeres látáskorrekció „legősibb” módszere a PRK. Ez az összes lézeres korrekciós módszer atyja, ami jó eredményeket adott a rövidlátás, a távollátás és a kisfokú cilinderes dioptria kezelésében. A módszer lényege, hogy egy speciális lézer segítségével eltávolítják a szem szaruhártyájáról a hámot, így a szaruhártya felszínén lencse alakul ki, ami korrigálja a szem optikai problémáit, és a páciens a lézeres korrekció után elkezd normálisan látni. A szem felszínén egy kis nyílt seb keletkezik, ami 2-3 napon belül gyógyul. A páciens ez idő alatt könnyezést és látási zavarokat tapasztal.
A LASIK eljárás megváltoztatja a szaruhártya alakját
A LASIK módszer újnak számít a lézeres látásjavító műtétek között, és meglehetősen széles körben alkalmazzák a különböző klinikákon a rövidlátás, a távollátás és a cilinderes dioptria kezelésében. A világon a legtöbb ilyen műtétet ezzel a módszerrel végzik. A LASIK módszer alkalmazásakor a lézer a szaruhártya belső rétegeire hat. Ehhez először leválasztják az úgynevezett szaruhártya lebenyt. Ennek eredményeként a felső hámréteg megmarad. A lézer lecsiszolja a szaruhártya belső rétegét, és ezzel a kívánt formát adja neki. A korrekciót követően a szaruhártya lemez visszatér a helyére, és a szem természetes védőlencséjének funkcióját tölti be.
A technikának számos előnye van. Kiszámítható és stabil eredményt hoz, mert a páciens hosszú évekig jó látást kap. Fájdalommentes és gyors, mindössze 10-15 percet vesz igénybe mindkét szem esetében. A páciens már 1-2 órával a beavatkozás után teljes mértékben lát, és másnap visszatérhet a megszokott életmódjához. A LASIK módszer előtt a látást a lebeny leválasztása nélkül korrigálták. Az ilyen beavatkozás utáni rehabilitáció hosszú volt, a beteg kellemetlen érzést tapasztalt.
FEMTO – a látás helyreállításának egyik legprogresszívebb technológiája
Jelen eljárás nem jár mechanikus beavatkozással a szaruhártyára nézve. Ebben az esetben a lebeny kialakítása femtoszekundumos lézerrel történik. Ez a fő különbség a LASIK-hoz mérve. A FEMTO, a LASIK-hoz hasonlóan a szaruhártya belső rétegeire irányul. A korrekció után a lebeny visszakerül a helyére, ahol a szaruhártya kollagénjének köszönhetően biztonságosan rögzül.
Maga a technológia alapján nem lehet eldönteni, hogy melyik módszer a jobb. Fontos a látórendszer alapos vizsgálata és a szakemberrel való konzultáció is. A szemsebész először meghatározza, hogy egyáltalán elvégezhető-e a lézeres látásjavítás, mivel minden sebészeti beavatkozásnak vannak ellenjavallatai. Ha kiderül, hogy a páciens esete nem bonyolult, az orvos a megfelelő technika kiválasztásakor a tervezett életmódra és a páciens anyagi lehetőségeire összpontosít.